Przejdź do treści

Projekt Erasmus+ ”There is no planet B”

W dniach od 10 do 14 maja 2022 r. nasza szkoła przyjmowała uczniów oraz nauczycieli ze szkół zagranicznych z Finlandii, Hiszpanii, Rumunii oraz Turcji w ramach Projektu Erasmus+ ”There is no planet B”. W projekt było zaangażowanych 26 uczniów z innych krajów oraz 18 uczniów naszej szkoły. O przebieg wyjazdu zadbali nauczyciele ZSP Krzeszowice: Izabela Spisak, Agnieszka Szklarczyk, Magdalena  Wróblewska, Anna Szydło, Beata Tokarczyk, Dorota Polak , Zbigniew Durczok oraz Łukasz Harańczyk. To już drugie spotkanie młodzieży w ramach tego projektu ( wcześniejsze odbyło się w marcu w Hiszpanii), a jego głównym celem jest zwrócenie uwagi na problemy środowiska przyrodniczego oraz promowanie zachowań proekologicznych. W programie wyjazdu do Polski znalazły się między innymi takie działania jak: warsztaty integracyjne w naszej szkole wraz ze zwiedzaniem pracowni oraz część artystyczna z występem Damiana Wróbla i Marka Trush, spotkanie z burmistrzem gminy Krzeszowice, poznanie naszego miasta oraz głównych celów rozwoju naszej gminy (również pod kontem ekologii), sprzątanie lasu i symboliczne sadzenie drzew w Tenczyńskim Parku Krajobrazowym, spacer ścieżką dydaktyczną wraz z leśniczym, ognisko z pieczeniem kiełbasek, gra terenowa o tematyce ekologicznej na Rynku w Krakowie, warsztaty ekologiczne w „centrum Symbioza” w Lasku Wolskim – tematem przewodnim było życie drzew oraz wycieczka do Kopalni Soli w Wieliczce.

Uczniowie goszczący młodzież z zagranicy mieli również czas do dyspozycji, aby pokazać gościom Kraków i okolice Krzeszowic. W sobotę (14 maja) wszyscy uczestnicy projektu zebrali się w szkole, aby podsumować działania i pochwalić się krótkim filmami z aktywności. Uczniowie otrzymali certyfikaty udziału w Projekcie. Nasi goście byli zauroczeni zielenią i bogactwem kolorów jakim przywitały ich wiosenne Krzeszowice. Zachwyt budziły nasze lasy i utrzymanie porządku w miastach. Młodzież znalazła nowe przyjaźnie oraz kontakty, a przede wszystkim mogła w praktyce poćwiczyć posługiwanie się językiem angielskim. Nauczyciele szkół zagranicznych  byli bardzo zadowoleni z organizacji i przebiegu wyjazdu. Pozostaną z  pewnością ciepłe wspomnienia wspólnie spędzonych chwil. Dziękujemy rodzicom uczniów goszczących oraz samym uczniom za opiekę i troskę. Dziękujemy również wszystkim kolegom i koleżankom zaangażowanym w pomoc przy pracy nad tym projektem.

Skip to content