Przejdź do treści

Liberatura

29 września uczniowie z klasy IV E, IV L, II B i I E uczestniczyli w wykładzie Zenona Fajfera dotyczącym liberatury. Wizualne wykorzystanie słów,  konstrukcja książki, jej format i kształt, krój czcionki, niezadrukowane kartki czy fantazyjne rozmieszczenie tekstu to wyznaczniki liberatury. Swoje wystąpienie pan Fajfer rozpoczął od przeczytania nam fragmentu swojej sztuki „Odlot nasz”, w którym to, mogliśmy doszukać się aluzji politycznych i  historycznych, ale również literackich wzmianek.   Prowadzący zaprezentował zebranym dzieła liberatury różnych twórców, w tym również swoje.                      

Widzieliśmy nowatorskie dzieła, które wprawiły nas w zdumienie: książka w pudełku, książka – butelka„ Spoglądając przez ozonową dziurę” , trój książka „Oka-leczenie” czy też powycinane kartki połączone w całość. Dzieło, które ma 10 metrów długości – „Ulica Sienkiewicza w Kielcach” Radosława Nowakowskiego, niekoniecznie zmieści się w domu, ale gdyby otwierać je stopniowo ukazują się nam piękne teksty i urzekające ilustracje. Piotrek z kl. I E przeczytał nam jeden z sonetów, który sam ułożył z pociętych karteczek, a kombinacji tych sonetów jest jak sam tytuł wskazuje ”Sto tysięcy miliardów wierszy”. Alicja z klasy IV E miała okazję zaprezentować nam książkę w pudełku – kartki, które można ułożyć w dowolnej kolejności, bo przecież książka nie musi być „od okładki do okładki”. Zachęcamy wszystkich do poznania liberatury, gdyż książka nie musi być nudną formą, może bawić swoim kształtem i zadziwiać znaczeniem słów

Skip to content